128 kandydatów zgłosiło się na posadę burmistrza Rakoniewic

| 15 listopada 2014
XX-lecie międzywojenne

Jak donosi gazeta "Kuryer Śląski" z 3 listopada 1910 r., na posadę burmistrza Rakoniewic zgłosiło się 128 kandydatów z wszystkich stron Niemiec. Największe szanse na objęcie stanowiska miał sekretarz miejski Schober z Szamotuł. Ostateczną uchwałę miała podjąć rada miejska podczas sesji.

Rada Miejska w Rakoniewicach w latach 1926-1929

Rada Miejska w Rakoniewicach w latach 1926-1929 r. Od lewej: Wawrzyn Leśniczak - radny, Leon Śniatecki - burmistrz, Stanisław Molski - radny, Franciszek Kutzmann - zast. sekr. rady miejskiej, S.Buda - radny, A.Dudziński - radny, W.Kowala - radny, Z.Kowala - radny| fot. Rakoniewice w latach okupacji 1939-1945

– Pierwszym Polakiem, który wszedł do Rady Miejskiej w Rakoniewicach, był Nikodem Wojciechowski. Wybrano go radnym w czasie I wojny światowej. W Rakoniewicach za obywateli uważano niegdyś tylko właścicieli nieruchomości. Tylko oni mogli być wybierani do rady i tylko oni mieli prawo wyboru. Robotnik w żadnym wypadku praw tych nie posiadał.

– Pierwszym burmistrzem Rakoniewic po odzyskaniu niepodległości Polski w 1919 roku został Stefan Jasiński – zasłużony aptekarz rakoniewicki, patriota, krzewiciel polskości, organizator i uczestnik powstania w Rakoniewicach. Funkcję burmistrza pełnił do marca 1920 roku.

Stefan Jasiński

Stefan Jasiński, pierwszy burmistrz Rakoniewic po odzyskaniu niepodległości przez Polskę. | fot. zbiory G.Hoffmann

– Skład Rady Miejskiej w Rakoniewicach w latach 1926-1929 przedstawiał się następująco: Wawrzyn Leśniczak – radny, Leon Śniatecki – burmistrz, Stanisław Molski – radny, Franciszek Kutzmann – zast. sekr. rady miejskiej, S.Buda – radny, A.Dudziński – radny, W.Kowala – radny, Z.Kowala – radny

– W 1826 roku został rozebrany ratusz miejski wzniesiony na rakoniewickim rynku w 1750 roku. Nowy ratusz wybudowano na ulicy Pocztowej.

Ratusz miejski na ulicy Pocztowej

Ratusz miejski na ulicy Pocztowej. Po lewej stronie zdjęcie z 1916 roku, po prawej zdjęcie wykonane w 2008 r. | fot. zbiory D.Wajs

Pracownicy rakoniewickiego magistratu - 1925 r.

Pracownicy rakoniewickiego magistratu w 1925 roku. Pierwszy od prawej Franciszek Marciniec. | fot. zbiory G.Hoffmann

– Wieczorem 25 stycznia 1945 roku Rakoniewice zostały ostatecznie uwolnione z jarzma okupacji hitlerowskiej. 1 lutego 1945 roku burmistrzem Rakoniewic został Roman Zygmunt.

Roman Zygmunt

Roman Zygmunt. | fot. zbiory E.Laskowski

Źródła


Komentarze

Czytaj nasze portale
×
Wyszukaj w HistoriaRakoniewic.pl
×