Chcą nazwać ścieżkę rowerową na trasie Rakoniewice-Wielichowo im. Zdzisława Krzyszkowiaka

| 4 marca 2015
Aktualności

9 Grunwaldzka Drużyna Harcerska „Buki” im. Kazimierza Wielkiego w Wielichowie podjęła inicjatywę nadania imienia Zdzisława Krzyszkowiaka ścieżce pieszo-rowerowej w ciągu drogi wojewódzkiej nr 312 na odcinku Rakoniewice-Wielichowo.

Zdzisław Krzyszkowiak

Po lewej stronie Zdzisław Krzyszkowiak | fot. www.maratonypolskie.pl, po prawej stronie widok na ścieżkę rowerową w Rakoniewicach | fot. Google Maps

W uzasadnieniu inicjatywy czytamy m.in.:

„Ścieżka pieszo-rowerowa przebiega na terenie gmin Wielichowo i Rakoniewice, została wybudowana ze środków finansowych tych gmin oraz Województwa Wielkopolskiego w 2014 roku. Od tego czasu jest bardzo intensywnie wykorzystywana przez mieszkańców obu gmin i nie tylko. Prawie codziennie widać biegających, jeżdżących na rolkach i rowerach miłośników czynnego spędzania wolnego czasu. Mistrz Olimpijski z Rzymu, Zdzisław Krzyszkowiak, jest pierwszym zawodnikiem z Wielkopolski, który zdobył ten zaszczytny tytuł. Urodził się 3 sierpnia 1929 roku w Wielichowie.”

26 lutego 2015 r. przedstawiciele wielichowskiej drużyny harcerskiej spotkali się z Burmistrzem Miasta i Gminy Wielichowo Honoratą Kozłowską w celu uzyskania poparcia dla planowanej inicjatywy i z prośbą o pomoc formalno-prawną.

Kolejnym krokiem harcerzy będzie złożenie wniosku w tej sprawie zarówno do Rady Miejskiej w Wielichowie jak i do Rady Miejskiej w Rakoniewicach.

Zdzisław Ludwik Krzyszkowiak (ur. 3 sierpnia 1929 r. w Wielichowie) polski lekkoatleta, złoty medalista igrzysk olimpijskich w biegu na 3000 metrów z przeszkodami i dwukrotny rekordzista świata na tym dystansie.

Do sportu Krzyszkowiak trafił zupełnie przypadkowo. W 1948 roku, kiedy uczył się w Ostródzie w tamtejszej zawodowej szkole elektrotechnicznej, na stadion zaprowadził go stary lekkoatleta, Zdzisław Skowroński. Akurat odbywała się impreza pod bardzo modnym wówczas hasłem „Zdobywamy odznakę SPO”. Krzyszkowiak pobiegł i przebiegł kilka kilometrów. Dotarł do mety ciężko dysząc, ale był zdziwiony, że miał aż tyle sił. Tydzień później znalazł się przypadkiem na szkolnych zawodach rozgrywanych w Olsztynie, gdzie namówiono go, by wziął udział w sztafecie 4×1000 metrów.

Po pewnym czasie odważył się wziąć udział w biegu ulicznym o nagrodę redakcji „Życia Olsztyńskiego”. Zajął trzecie miejsce i ktoś powiedział, że „ten chudy może być niezłym biegaczem”.

Do reprezentacji Polski trafił w 1951. Trenował pod opieką Jana Mulaka, jednego ze współtwórców wunderteamu.

Na Mistrzostwach Europy w Sztokholmie w 1958 triumfował na dwóch dystansach – 5 i 10 kilometrów. Występ w Sztokholmie sprawił, że w plebiscycie Przeglądu Sportowego został wybrany najlepszym sportowcem Polski w 1958.

Podczas igrzysk olimpijskich w Rzymie w 1960 zdobył złoty medal na 3000 m z przeszkodami, wyprzedzając na ostatniej przeszkodzie Rosjanina Nikołaja Sokołowa.

Zdzisław Krzyszkowiak był także 13-krotnym mistrzem Polski na 5000 m, 10 000 m, 3000 m z przeszkodami i w biegach przełajowych na 3 i 6 km (1953-1962).

Zmarł wiosną 2003 roku w Warszawie.

Źródła


Komentarze

Czytaj nasze portale
×
Wyszukaj w HistoriaRakoniewic.pl
×