Gwardia i Spójnia Rakoniewice

| 20 października 2014
PRL

Po wojnie pierwszy mecz piłki nożnej w Rakoniewicach został rozegrany pomiędzy reprezentacją ZWM (Związek Walki Młodych) Rakoniewice a Gromem Wolsztyn. Spotkanie zakończyło się zwycięstwem drużyny z Wolsztyna w stosunku 11:0.

Drużyny Spójni Rakoniewice i Gromu Wolsztyn

Drużyna „Spójni” Rakoniewice 1951r. Spotkanie towarzyskie z drużyną „Gromu” Wolsztyn w Wolsztynie. Od lewej góra: (3) Czesław Jakubczyk, (6) Marian Adamczak, (8) Stanisław Kubala, (9) Kazimierz Gajdziński, (11) Bogdan Hamrol Od lewej dół: (7) Józef Mazgajczyk, (8) Ireneusz Pluskota, (10) Edmund Matysiak (bramkarz) | fot. zbiory D.Wajs

Początki powojennego sportu były bardzo trudne ze względu na brak sprzętu sportowego i pieniędzy. Za piłkę do gry nożnej służył pęcherz zwierzęcy obciągnięty skórą, która była wykończona grubym sznurowanym szwem. Wiele rzeczy robiło się we własnym zakresie.

Stanisław Kubala wspomina to tak:

„Pamiętam co myśmy się naprosili Kazia Szczygła aby nam wykosił boisko przed meczem… Na mecze jeździliśmy ciągnikiem udostępnionym przez PGR, Winiarnię czy inne przedsiębiorstwa.”

Tadeusz Pietrzak:

„W piłkę graliśmy na stadionie i na ogródkach działkowych na polanie przy niemieckim cmentarzu, zdarzały się również rozgrywki w parku oraz na rynku. Uszkodzone piłki zszywał nam pan Alojzy Kalitka, który miał warsztat na rynku.”

Koledzy Adama Maćkowiaka – Tadeusz Sołtysiak, Henryk Zygmunt, Teodor Schulz, Stanisław Kubala, Władysław Gajdziński i inni – grywali w piłkę na „Winnicy” pod lasem koło domu Państwa Maćkowiaków.

Początkowo zorganizowano w Rakoniewicach Klub Sportowy „Gwardia”. W organizację życia sportowego włączyli się członkowie przedwojennego „Sokoła”: Aleksander Leśniczak, Stefan Świergul, Brunon Kaźmierczak, Nikodem Maraszek, Piotr Witkowski i inni. W pracę klubu sportowego aktywnie włączył się także Franciszek Barteczka.
„Gwardia” – oprócz sekcji piłki nożnej – posiadała również sekcję bokserską która miał własnego trenera z Grodziska. Treningi odbywały się na sali u Świetlewskiego. Boks uprawiali m.in.: Rajmund Leśniczak, Edmund Matysiak i Tadeusz Pietrzak.

Zawodnicy Spójni Rakoniewice w 1951 r.

Zawodnicy drużyny piłkarskiej „Spójnia” Rakoniewice 1951 r. Zdjęcie zostało wykonane w rakoniewickim Parku, prawdopodobnie przed meczem zorganizowanym z okazji obchodów dnia 1 maja. Stoją od lewej: Bogdan Hamrol, Piotr Witkowski, Henryk Dudziak, Ireneusz Pluskota, Tadeusz Pietrzak. Siedzą od lewej: Stanisław Kubala, Kazimierz Gajdziński, Edmund Matysiak, Zenon Brodowiak

Po pewnym okresie istnienia Klubu „Gwardii” postanowiono przyłączyć się do Zrzeszenia Sportowego „Unia” w Poznaniu, liczono bowiem na pomoc finansową tego klubu. Sielanka trwała jednak krótko bo nie spełniła nadziei rakoniewickich sportowców.

Następnym etapem w rozwoju rakoniewickiego sportu było przyłączenie się naszych sportowców do Zrzeszenia Sportowego Spójnia przy Gminnej Spółdzielni Samopomoc Chłopska w Rakoniewicach. Prezesem klubu był wówczas Stefan Świergul. W tym czasie rozgrywano mecze piłkarskie, zawody lekkoatletyczne, biegi uliczne oraz zawody motocyklowe.


Komentarze

Czytaj nasze portale
×
Wyszukaj w HistoriaRakoniewic.pl
×