Mecz piłki nożnej Rakoniewice-Wolsztyn w czasie II wojny światowej

| 11 sierpnia 2014
II wojna światowa

W czasie drugiej wojny światowej życie sportowe zamarło. Sport uprawiano przede wszystkim indywidualnie. Zdarzały się jednak przypadki rywalizacji zespołowej. Jedno z takich spotkań - mecz piłki nożnej - zostało rozegrane w Rakoniewicach, w ostatnich latach okupacji niemieckiej.

Drużyna piłkarska Rakoniewic w latach 50

Zdjęcie pochodzi z meczu rozegranego w latach 50. Od lewej stoją: 1.Tadeusz Sołtysiak, 2.Teodor Schulz (brat Gabrieli Hoffmann), 3.Henryk Zygmunt, 4.?, 5.Stanisław Kubala, 6.Jan Wojtowicz, 7.Napierała, 8.Mieczysław Radajewski, 9.Henryk Stróżyk, 10.B.Sibilski, 11.Zenon Witkowski. | Fot. zbiory Gabriela Hoffmann

Tak te spotkanie zrelacjonował jeden z jego uczestników, mieszkaniec Wolsztyna – Maksymilian Piotrowski „Maks”.

„Pamiętam jak >>zamówiliśmy<< sobie mecz z Rakoniewicami. Mimo, że Niemcy zakazywali tego typu spotkań, pojechaliśmy na rowerach do Rakoniewic, gdzie na stadionie pod lasem mieliśmy umówioną rozgrywkę.

Już jednak na samym początku zdarzyło się nieszczęście – jeden z kolegów z Rakoniewic, o nazwisku Najdek (przyp. red. osoba o takim nazwisku prowadziła przed wojną sklep na rynku w Rakoniewicach, w miejscu gdzie obecnie – jak i od wielu lat – funkcjonuje sklep warzywniczy, naprzeciwko przystanku autobusowego) złamał nogę. Jeszcze nie zdążyliśmy się dobrze rozkręcić, a tu już po meczu. Chłopaki szybko na rowery i w nogi do Wolsztyna.

Gdy policja niemiecka z Rakoniewic dowiedziała się o tym zdarzeniu, to zaczęła wyłapywać uczestników zajścia. I złapali nas. Za karę musieliśmy rąbać na drobne kamienie leżące przy drodze Wolsztyn-Rakoniewice i układać na szosie. Taka była kara”.


Komentarze

Czytaj nasze portale
×
Wyszukaj w HistoriaRakoniewic.pl
×