Paweł Kiciński – Rakoniewiczanin na Antarktydzie

| 4 czerwca 2017
Biografie

Paweł Kiciński - urodzony w 1934 r. W 1939 r., wraz z rodzicami, wysiedlony z Wielichowa do Rakoniewic. W Rakoniewicach uczęszczał do niemieckiej szkoły dla dzieci polskich. Po wyzwoleniu Rakoniewic w 1945 r. podejmuje naukę w szkole podstawowej. W 1947 r. wspólnie z rodzicami przeprowadza się do Poznania.

Paweł Kiciński na Antarktydzie

Paweł Kiciński na Antarktydzie | fot. Zarys szkolnictwa i środowiska Rakoniewickiego, G.Hoffmann

Po odbyciu służby wojskowej w Marynarce Wojennej pracuje w Porcie Gdańskim. Wraca do Poznania i podejmuje pracę na PKP, a następnie przenosi się do Poznańskiego Przedsiębiorstwa Budownictwa nr 4. Cały czas marzy o spędzeniu zimy na Antarktydzie, dlatego uczył się i szkolił w różnych zawodach.

W 1978 r. osiąga zamierzony cel i – wraz z III Wyprawą (grupa zimująca) – udaje się na Antarktydę do Polskiej Stacji Antarktycznej imieniem Henryka Arctowskiego, powszechnie nazywaną „Arctowski”, która znajduje się na półkuli południowej w archipelagu Szetlandów Południowych, na wyspie Króla Jerzego. Miejsce to jest odległe od Polski o ponad 14 tys. km.

Polska Stacja Antarktyczna im. H.Arctowskiego latem

Polska Stacja Antarktyczna im. H.Arctowskiego latem (styczeń) | fot. www.arctowski.pl

Paweł Kiciński pełnił tam rolę pracownika technicznego. W liście skierowanym do Gabrieli Hoffmann pisał w ten sposób: „Brałem udział w III polskiej wyprawie na Antarktydę i jestem jednym z budowniczych Polskiej Stacji Antarktycznej na Szetlandach Południowych. Było to w latach 1978-79-80.”

List Kicińskiego do Gabrieli Hoffmann

List Pawła Kicińskiego skierowany do Gabrieli Hoffman | fot. Zarys szkolnictwa i środowiska Rakoniewickiego, G.Hoffmann

Źródła


Komentarze

Czytaj nasze portale
×
Wyszukaj w HistoriaRakoniewic.pl
×