Przed wojną z Rakoniewic do Poznania autobusem jechało się blisko 2 godziny

| 20 października 2019
XX-lecie międzywojenne

Bardzo ciekawą relację opublikowano w Orędowniku na powiat wolsztyński z 1926 r. Swoimi wrażeniami, na łamach wspomnianej gazety, dzielą się pasażerowie, którzy 3 sierpnia 1926 r. odbyli podróż z Wolsztyna do Poznania nowo zakupionym autobusem należącym do przedsiębiorstwa prowadzonego przez niejakiego Walkowiaka. Oto artykuł ów zamieszczamy w całości.

Autosan - lata 1926-1928

1926 - 1928 mury fabryki Autosan opuszcza pierwsze dziesięć autobusów o drewnianych szkieletach na podwoziach włoskiej firmy „Lancia". | fot. www.autosan.pl

Wrażenia pierwszego przejazdu nowym autobusem

Dziś 3 sierpnia wyruszył w drogę do Poznania nowy autobus p. Walkowiaka, napełniony pasażerami i żegnany przez zgromadzoną publiczność na rynku wolsztyńskim. Autobus, który wyszedł nowy z fabryki, przedstawia się dla oka bardzo wspaniale. Zawiera on 14 wygodnych miejsc, jedzie cicho i bez stukania. Przejazd był urozmaicony żniwnym krajobrazem i nie nudzący, potrwał 1 godz. i 45 m. z postojem w Rostarzewie, w Rakoniewicach, w Grodzisku i Stenszewie. Po załatwieniu przepisowych formalności u władz administracyjnych, wyjechaliśmy o godzi. 19 tej w drogę powrotną, upiększoną elektrycznem oświetleniem. Na rynku rakoniewickim zostaliśmy otoczeni przez publiczność, która wyraziła radość z tego, że autobus będzie niebawem regularnie kursował z postojem w miejscach już wyżej wymienionych. O godz. 21 stanął autobus na rynku wolsztyńskim, witany owacyjnie przez oczekującą publiczność, która się wypytywała o przygodach podróży.

Ogłoszenie o kursowaniu autobusu. | fot. zbiory D.Wajs

Nowe przedsiębiorstwo p. Walkowiaka powinno mieć dobre powodzenie, ponieważ dogodność przejazdu do Poznania jest namacalna. Można tu stąd wyjechać rano o 7-mej, stanąć w Poznaniu o 9-tej, na odwrót z Poznania wyjechać o 18-tej i za 2 godziny być w domu. Koszta przejazdu są nie większe, jak bilet kolejowy III lasy.

Kilku z pierwszych pasażerów.

Warto dodać, iż cena biletu z Rakoniewic do Wolsztyna wynosiła 1 zł, natomiast z Rakoniewic do Poznania 4 zł. Za bagaż ponad 10-cio kilogramowy pobierano 50 gr. „za każdą przestrzeń” (przyp. red. prawdopodobnie za każdy odcinek na danej trasie).

Rozkład i cennik jazdy. | fot. zbiory D.Wajs

Źródło: Orędownik na powiat wolsztyński nr 91 z 11 sierpnia 1926 r.


Komentarze

Czytaj nasze portale
×
Wyszukaj w HistoriaRakoniewic.pl
×