Rakoniewicki ogród najpiękniejszy w Polsce

| 3 października 2014
PRL

Było serdecznie, wesoło, „na luzie”, bo działkowcy to ludzie serdeczni i przyjacielscy. Oklaskiwano laureatów – oczywiście przede wszystkim POD im. Michała Drzymały w Rakoniewicach, który otrzymał I miejsce w kategorii konkursu „O najpiękniejszy ogród działkowy”.

Rakoniewicki ogród w lipcu 1983 r., widok na aleję Brzoskwiniową

Rakoniewicki ogród w lipcu 1983 r., widok na aleję Brzoskwiniową. | fot. zbiory D.Wajs

Dni Drzymałowskie w 1983 r. zapisały się złotymi zgłoskami w dziejach Rakoniewic. Pracowniczy Ogród Działkowy im. Michała Drzymały w Rakoniewicach zdobył I miejsce w rywalizacji na najpiękniejszy ogród w kraju. Tak ten fakt odnotowała „Gazeta Poznańska” z 12 września 1983 r.:

„Tym razem „Dni Drzymałowskie” w Rakoniewicach odbywały się w sobotę. Gospodarzem pierwszej części imprezy byli działkowcy. W ramach trwających Dni Działkowca do Rakoniewic zjechali się przedstawiciele najlepszych pracowniczych ogrodów działkowych. W sali miejsko-gminnego ośrodka kultury nastąpiło bowiem wręczenie pucharów i dyplomów delegatom tych POD, które w tegorocznym krajowym konkursie zdobyły najwyższe lokaty. POD im. M.Drzymały uzyskał w tym roku miano najpiękniejszego a w kategorii współzawodnictwa na najładniejszą altanę jedno z pierwszych miejsc uzyskał także działkowiec z woj. Poznańskiego – Benedykt Łuczak z POD im. A.Mickiewicza w Mosinie”.

Na zdjęciu goście honorowi

Od lewej: (2) Eugeniusz Kondradki – prezes Zarządu Krajowego PZD, (3) Czesław Brudło – naczelnik MiG, (4) Stanisław Malicki – prezes PZD, (5) Stanisław Lenart

W spotkaniu 130 działkowców z całej Polski, któremu przewodniczył prezes Zarządu Krajowego PZD Eugeniusz Konrdacki uczestniczył członek Biura Politycznego KC PZPR Stanisław Kałkus. Obecny był również wicewojewoda poznański Jan Tomaszewski, uhonorowany Złotą Hoonorową Odznaką PZD.

„Oklaskiwano laureatów, były nagrody pieniężne, kryształy, było mnóstwo radości. Salwy śmiechu wywołały rysunki Henryka Derwicha i występy przezabawnej kapeli podwórkowej „Zza Winkla”, która po występie w sali MGOK koncertowałą na rakoniewickim rynku. Działkowcy po rozdaniu nagród ustawili się karnie za orkiestrą dętą ze szkoły podstawowej im. Drzymały w Wolsztynie i przeszli na teren najpiękniejszego w kraju ogrodu działkowego, który część swojego sukcesu – przypomnijmy – zawdzięcza wieloletnimu prezesowi, Stanisławowi Malickiemu, za co należy mu się osobna laurka. Tutaj podziwiano wspaniałe plony, mówiono o pracy, działalności społecznej, kulturalne oraz o planach na najbliższy okres. Nie zabrakło także działkowego festynu dla dzieci i młodzieży, rozgrywek sportowych, gier i zabaw.” – Donosił „Express Sportowy” z 12 września 1983 r.

Przemarsz orkiestry dętej na ogród działkowy

Przemarsz orkiestry dętej ulicą Krystyny na ogród działkowy. | fot. zbiory D.Wajs

O godz. 17 w MGOK odbył się turniej rakoniewickich zakładów pracy, a „Dni Drzymałowskie” zakończyła projekcja filmu „Wejście Smoka”.


Komentarze

Czytaj nasze portale
×
Wyszukaj w HistoriaRakoniewic.pl
×