Strajk dzieci szkolnych w Rakoniewicach

| 17 września 2014
Drogi do wolności

Słynny strajk szkolny dzieci wrzesińskich z roku 1901 pociągnął za sobą w latach następnych podobne protesty w wielu szkołach województwa poznańskiego. Ostatnie strajki odbyły się w roku 1906. W tym też roku zastrajkowały dzieci polskie w Rakoniewicach.

Tablica upamiętniająca strajk dzieci szkolnych w Wiosce

Tablica upamiętniająca strajk dzieci szkolnych w Wiosce. | fot. D.Wajs

W szkolnym strajku rakoniewickim wzięło udział ponad 150 dziewcząt i chłopców. Dzieci strajkowały na znak protestu przeciw zupełnemu zlikwidowaniu przez ówczesne władze pruskie języka polskiego w szkole i przymusowemu wprowadzeniu języka niemieckiego, jako jedynego w procesie nauczania.

Mimo stosowania kary chłosty i groźby umieszczenia strajkujących dzieci w zakładzie wychowawczym, trwał on ponad dwa miesiące. Najdłużej strajkował Feliks Mania, późniejszy powstaniec wielkopolski. Ponadto wśród strajkujących znaleźli się: Józefa z Lemańczyków – Pazgratowa, Maria z Budów – Szczepańska, Józefa z Kozów – Dutkiewiczowa, Stanisława Kaczorówna, Maria z Ciesielskich – Murkowska, Franciszka z Kubalów – Srugałowa, Magdalena z Hejtów – Klorkowa, Władysława z Przybyszów – Kasprowiakowa, Agnieszka z Wieczorków – Schumacherowa, Maria z Wyrwińskich – Janusowa, Helena z Morkowskich – Roszkowa, Zofia z Myssaków – Lipowiczowa, Brunon Buda, Aleksander Morkowski, Jakub Lemańczyk, Franciszek Bilski, Franciszek Lemański, Jan Nowak, Józef Kryssmann, Stefan Myssak i Ludwik Żak.

Ten ostatni w stopniu plutonowego w styczniu i lutym 1919 r. dowodził rakoniewickim oddziałem powstańczym. Prawie wszyscy chłopcy, którzy strajkowali, w 12 lat później chwycili za broń, by walczyć w powstaniu wielkopolskim o polskość swych ziem.

Źródło: Życie Nadobrza – Wrzesień 1971, nr 9


Komentarze

Czytaj nasze portale
×
Wyszukaj w HistoriaRakoniewic.pl
×