Szczygieł na czele… sokołów. 50-lecie Sokoła Rakoniewice

| 29 kwietnia 2015
PRL

W tym roku Klub Sportowy "Sokół" Rakoniewice będzie obchodził jubileusz 90-lecia swojego istnienia. Uroczystości zaplanowane są na miesiąc czerwiec br. Portal historiarakoniewic.pl z tej okazji publikuje artykuł pt. "Szczygieł na czele... sokołów", który ukazał się w gazecie "Życie Nadobrza" (1975 r.) z okazji 50-lecia istnienia LZS "Sokół" Rakoniewice.

Drużyna Sokoła Rakoniewice

Spotkanie obecnej jedenastki piłkarskiej LZS z działaczami i założycielami „Sokoła”. Stoją od lewej: 67-letni Jan Krynojewski (legendarny bohater Rakoniewic w czasie okupacji), przewodniczący Janusz Szczygieł (wyróżniony m.in. przez ministra za ujęcie w Wolsztynie opryszka z bronią w ręku), 74 letni działacz „Sokoła” Władysław Brzoza, Aleksander Leśniczak uprawiający pięciobój i skok o tyczce w „Sokole” już w 1920 r., 69-letni Bronisław Niczke, reaktywujący działalność „Sokoła” po wojnie Stefan Świergul i wierny zawsze „Sokołowi” Stefan Kominowski. Dolny rząd od lewej: Józef Szczepaniak, Józef Garzeł, Marian Polowy, Jan Smoczyński, Stefan Piosik, Józef Wojtyński, Gracjan Kotlarski, Stanisław Hulalka, Edmund Tomiak, Zbigniew Świniarek, Eugeniusz Gielec. | fot. zbiory D.Wajs.

Nie śmiejcie się proszę z tego tytułu zrobionego nie bez kozery z okazji jubileuszu 50-lecia Ludowego Klubu Sportowego „Sokół” w Rakoniewicach. Rwącym się do walki na boisku młodym i niedoświadczonym jeszcze „sokołom” przewodzi od wielu lat piłkarski fanatyk i dobry organizator, Janusz Szczygieł.

W niedzielę 17 sierpnia w południe Szczygieł wygłosił przemówienie do gromady sportowców, ich rodziców i przyjaciół, stojących wiernie pod siąpiącym „kapuśniaczkiem” pochmurnym niebem. Wśród uczestników uroczystości byli m.in. Ludwik Jurga – I sekretarz KMiG PZPR i sekretarz Urzędu Miasta i Gminy Rakoniewice, długoletni działacz LZS, Adam Maćkowiak.

„-W historii jednej organizacji 50-letni okres działania jest dostatecznie długi, by go obchodzić uroczyście. Na jego działalność składa się bowiem praca wielu ofiarnych działaczy i niezliczona ilość czynnie uprawiających różne dziedziny sportu zawodników” – mówił Szczygieł.

Oprócz zasług, jakie „Sokół” zgromadził w dziedzinie umasowienia sportu i rozwoju kultury fizycznej, daleko większe są jego zdobycze w dziedzinie patriotycznego wychowania i moralnego ukształtowania młodych charakterów. W sportowej rywalizacji, w walce o palmę pierwszeństwa na bieżniach i stadionach rodziły się charaktery, które w czasie okupacji wykazały hart ducha i pozostały wierne szczytnym ideałom wpojonym im przez mądrych działaczy z tamtego okresu. Wielu spośród działaczy i sportowców z pierwszych lat istnienia „Sokoła” przybyło na uroczystości. Wielu jednak już nigdy nie stanie wśród nas, bo zginęło za Polskę w czasie II wojny światowej.

Początki „Sokoła” są nierozerwalnie związane z takimi działaczami i sportowcami jak: Aleksander Leśniczak, Kazimierz Heidt, Franciszek Stróżyk, Władysław Brzoza, Stanisław Krysmann i wielu innych. „Sokół”w okresie przedwojennym prowadził działalność sportową poprzez sekcję lekkoatletyczną, gimnastyczną i bokserską.

Od bieżącego roku LZS „Sokół” działa przy Przedsiębiorstwie Państwowych Gospodarstw Rolnych w Rakoniewicach. Nie bez dumy mówi się w Rakoniewicach, że w „Sokole” rozpoczynał uprawianie sportu późniejszy olimpijczyk i wielokrotny reprezentant Polski, dr Marian Dudziak. On to swoimi błyskotliwymi zwycięstwami rozsławił imię Polski na całym świecie, a rakoniewicką młodzież przyciągnął i włączył do czynnego uprawiania kultury fizycznej.

Do zasłużonych działaczy „Sokoła” w okresie powojennym należeli m.in.: Franciszek Barteczka, Stanisław Gdeczyk, Stefan Kominowski, Rajmund Leśniczak, Jan Szczygieł, Edmund Rzeszotek i Zygmunt Hildebrand.

Po wspólnym, żołnierskim obiedzie spotkaliśmy się z wieloma zasłużonymi działaczami „Sokoła”, obserwujących z ławek kibiców mecze piłkarskie jubileuszowego turnieju. Oto co nam powiedzieli:

Z okazji jubileuszu odbył się turniej piłkarski w którym wystąpiły drużyny: LZS Sokół Rakoniewice, LZS Tarnowa, LZS Ruchocice, Orkan Chobienice oraz LZS „Nadobrze” Kębłowo.

Drużyna Sokoła Rakoniewice zajęła pierwsze miejsce pokonując w finale LZS „Nadobrze” Kębłowo 2:1.

Wyniki

Finał

 


Komentarze

Czytaj nasze portale
×
Wyszukaj w HistoriaRakoniewic.pl
×