W 1951 roku zmodernizowano rakoniewicki rynek

| 6 września 2014
PRL

W 1951 roku – staraniem przewodniczącego MRN Bronisława Stefańskiego zmodernizowano miejski Rynek. Zerwano bruk i zasadzono wiele drzew, krzewów i kwiatów. Wielkie zasługi w ułożeniu zieleni, kwitnącej falowo przez prawie cały rok, położył pan Metelski (jego syn był cenionym pracownikiem Banku Spółdzielczego w Rakoniewicach).

Rynek w Rakoniewicach po modernizacji

Rynek w Rakoniewicach po modernizacji. | fot. zbiory G.Hoffmann

Pierwsze, już w kwietniu, zakwitają krzewy forsycji, przez cały maj kolejno kwitną: lilak, pigowiec japoński z czerwonym kwieciem, po nich tawuła japońska z różowymi kwiatkami, wiciokrzew tatarski oraz śnieguliczka. Zadbane trawniki ogrodzono czworokątnie przyciętymi krzewami ligustra kwitnącego na początku czerwca białymi i miodowo pachnącymi kwiatami zebranymi w szczytowe grona.

Rynek w Rakoniewicach po modernizacji

Rynek w Rakoniewicach po modernizacji. | fot. zbiory G.Hoffmann

Zasadzono też kilka krzewów żywotnika zachodniego. Uroku dodaje kilka wierzb płaczących i rozrośnięta brzoza o zwisających gałęziach a w północno-zachodniej części Rynku dwie wiekowe lipy. W gałęziach drzew i krzewów gnieździ się wiele ptactwa; wiosną można zachwycać śpiewem dzwońca, kulczyka, makolągwy i piegży.


Komentarze

Czytaj nasze portale
×
Wyszukaj w HistoriaRakoniewic.pl
×