W Rakoniewicach powstanie Pomnik Pamięci i Wolności

| 18 marca 2015
Aktualności

Z okazji 100-tnej rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego, która przypada w 2018 roku, w Rakoniewicach ma powstać Pomnik Pamięci i Wolności.

Pomnik Wolności

Pomnik Wolności zaprojektowany przez Stanisława Wojciechowskiego w latach 20-tych poprzedniego wieku. Zburzony przez niemieckiego okupanta w czasie II wojny światowej. | fot. zbiory Dariusz Wajs

Jak czytamy na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Rakoniewicach pomnik powstanie w centrum miasta i będzie upamiętniał wszystkie ważne wydarzenia, w których swoją obecność zaznaczyli mieszkańcy gminy Rakoniewice, m.in.: uczestnicy powstania wielkopolskiego, ofiary II wojny światowej, pomordowani w Katyniu, a także Zenon Zając – symbol krwawych wydarzeń w kopalni „Wujek”.

Zaproszenie do wicemarszałka Jankowiaka

Zaproszenie wystosowane przez burmistrza Rakoniewic do wicemarszałka Jankowiaka. | źródło: www.rakoniewice.pl

Opracowaniem koncepcji pomnika zajmie się komitet honorowy, który zostanie powołany przez burmistrza Rakoniewic w drugim kwartale tego roku. Zaproszenie do objęcia przewodnictwa nad pracami komitetu przyjął wicemarszałek województwa wielkopolskiego Wojciech Jankowiak.

Komitet zajmie się również przygotowaniem programu obchodów 100-tnej rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego.

Odpowiedź wicemarszałka Jankowiaka.

Odpowiedź wicemarszałka Jankowiaka za zaproszenie burmistrza Rakoniewic. | źródło: www.rakoniewice.pl

Warto przypomnieć, iż w latach 20-tych ubiegłego wieku w Rakoniewicach istniał pomnik „Wolności”, zburzony przez niemieckiego okupanta w czasie II wojny światowej. Więcej informacji na ten temat można przeczytać w artykule pt. Pomnik „Wolności” ku czci poległych z Rakoniewic.


Komentarze

Czytaj nasze portale
×
Wyszukaj w HistoriaRakoniewic.pl
×