Włamania do szkół – grudzień 1980 r.

| 18 lutego 2018
PRL

W grudniu 1980 r. nastąpiła seria włamań do szkół z terenu obecnych powiatów grodziskiego i wolsztyńskiego. Poniżej zamieszczamy większą część planu czynności operacyjno dochodzeniowych sporządzonego 16 grudnia 1980 roku przez pracowników posterunku Milicji Obywatelskiej w Rakoniewicach. Uwaga - pisownia oryginalna.

Zdjęcie tzw. czerwonej szkoły w Rakoniewicach. Przed szkołą stoją dwie tablicy z napisami: "XXX PRL" i "Oświata najtrwalszym fundamentem ojczyzny" | fot. zbiory D.Wajs

Plan czynności operacyjno dochodzeniowych w sprawie włamań do szkół na terenie Rakoniewic, Grodziska i Wolsztyna w miesiącu grudniu 1980, roku.

W dniu 8.12.1980 roku Posterunek MO w Rakoniewicach został powiadomiony o włamaniu do Szkoły Zbiorczej w Rakoniewicach.

Na miejscu ustalono, że w nocy z 7/8.12.1980 roku N/N sprawca po uprzedni wypchniciu okna wszedł do wewnątrz szkoły gdzie z penetrował wszystkie pomieszczenia a w szczególności sekretariat, klasy i kuchnię. W kuchni rozbił – rozerwał pustą kasetę. Pieniędzy w szkole nie znalazł, zabrał jedynie kalkulator m-ki Brda Nr.fab. 78010558 koloru czarnego wartość 2500, zł. W czasie oględzin śladów lini papilarnych nie ujawniono, ustalono że sprawca posługiwał się wąskim płaskim narzędziem, ostrym.

Włamanie zostało ujawnione przez sprzątaczkę B.C. około godziny 4,00 w momencie wchodzenia do szkoły zdawało jej się jakby któś był wewnątrz w gmachu. Przesłuchany dyżurny ruchu F.P. zeznał, że w momencie odjazdu pociągu w kierunku Grodziska o godzinie 4,00 zauważył w biegającego na peron mężczyznę w młodym wieku około 160 cm wzrostu, szczupłej budowy ciała ubrany w ciemną kurtkę granatową prawdopodobnie granatową.
Z uwagi, że dyżurny na niego krzykną, mężczzna ten nie wskoczył do pociągu będącego w ruchu w biegiem oddalił się w kierunku miasta. Mężczyznę tego widział z odległości około 50 metrów w światłach lamp dworcowych. Ustalono ponadto, że tego mężczyznę miał widzieć konduktor K., lecz z uwagi na nienormowany tryb pracy nie został do chwili obecnej órzesłuchany. Sprawdzono i rozliczono miejscowy element przestępczy z wynikiem negatywnym.

W dniu 9.12.1980 roku KMMO Wolsztyn został powiadomiony o włamaniu do szkoły podstawowej nr.2 w Wolsztynie. Włamanie to zostało dokonane w nocy z 8/9.12.1980 roku najprawdopodobnie o godzinie 1,00 w nocy. Sprawca najprawdopodobniej został spłoszony przez zamieszkał na przeciwko szkoły, kobiety, która to wyszła z psem na podwórze. Sprawca do wewnątrz dostał się do wewnątrz przez okno, spenetrował wszystkie pomieszczenia rozerwał pustą kasetę metalową, zabrał dwa aparaty fotograficzne uszkodzone. Ujawniono i zabezpieczono ślady linii papilarnych.

W dniu 10.12.2980 roku KMO Grodzisk Wlkp. został powiadomiony o włamaniu do Szkoły Podstawowej Nr 1 w Grodzisku Wlkp. Ustalono, że najprawdopodobniej sprawca pozostał na noc w szkole, a dopiero przy wyjściu zbił szybę w oknie. We wnątrz gmach porozrywał zamki w drzwiach i biurkach, w jednej z szuflad biura w sekretariacie znalazł i zabrał pieniądze w kwocie 1350 zł. Usiłował również rozerwać kasetę metalową wmontowaną w ścianę, lecz to mu się nie udało.

W czasie oględzin ujawniono i zabezpieczono ślady linii papilarnych. Przeprowadzone wstępne czynności nie doprowadziły do ustalenia sprawcy włamania jak również sprawdzenia wytypowanych osób podejrzanych dały wynik negatywny. Na miejscu zabezpieczono bilet kolejowy na przejazd relacji Poznań-Grodzisk Wlkp. na dzień 9.12.1980 r. bilet normalny.

Na podstawie ustaleń na miejscach włamań można przyjąć jako pewnik, że wszystkich włamań dokonał jeden i ten sam sprawca. Przemawia za tym metoda działania, podobne narzędzia, atakowanie tych samych obiektów, szukanie głównie za pieniędzmi.

Na podstawie dotychczasowego rozpoznania terenu przez KMO-Grodzisk i KMO-Rakoniewice wytypowano następujące osoby odpowiadające rysopisem mężczyźnie widzianemu na stacji w Rakoniewicach:

  1. Zamieszkały w Rakoniewicach – ur. 1946 r.
    Wymieniony nie przebywa w miejscu zamieszkania nie posiada stałej pracy w przeszłości karany za fałszerstwo książeczki ubezpieczeniowej za co w miesiącu lipcu 80 otrzymał wyrok 2 lata ograniczenia wolności, aktualnie jest poszukiwany przez Sąd Rej. w Gnieźnie za niepłacenie alimentów. Z niepotwierdzonych informacji wynika, że obecnie ma przebywać w miejscowości Kotowo g-na Granowo.
  2. Zamieszkały w Szczecinie – ur. 1949 r.
    P-ko wym. (przyp. red. przeciwko wymienionemu) PMO-Rakoniewice w miesiącu listopadzie b.r. prowadzi postępowanie o alimenty oraz postępowanie za kradzież torebki wraz z gotówką dokonaną w dniu 24.11.80 r.
  3. Zamieszkały w Grodzisku Wlkp.
    W przeszłości kilka krotnie karany za kradzieże i włam. Wrócił z ZK (przyp. red. zakładu karnego) na początku 1980 r. a następnie wyjechał „Na Śląsk” skąd powrócił pod koniec listopada i nie podejmuje stałej pracy. Wałęsa się w godzinach wieczorowo-nocnych. Inwigilowany przez KMO.

Wszelkie przeciwwzięcia, uzyskane nowe informacje wymagające natychmiastowego sprawdzenia konsultować z por. T.Olejnik.
W przypadku uzyskania nowych nieznanych dotychczas informacji zostanie opracowany aneks do niniejszego planu.

Obecny przy opracowaniu
por. T.Olejnik
Wydz. Krym. KWMO-Poznań

Plan opracowali
sierż. sztab. Z.L.
sierż. sztab. W.B.
plut. Z.D.

Źródła

UWAGA – Z treści planu usunięto imiona i nazwiska oraz inne dane, które umożliwiałyby identyfikację osób podejrzanych, a także innych osób (np. świadków, osób postronnych etc.), które zostały wymienione w powyższym tekście.


Komentarze

Czytaj nasze portale
×
Wyszukaj w HistoriaRakoniewic.pl
×