Zima stulecia 1962/1963 r.

| 24 grudnia 2016
PRL

W XX wieku za zimę stulecia jednogłośnie uznano zimę 1962/63, głównie z powodu długotrwałych niskich temperatur. Ciężka zima utrzymywała się przez dwa miesiące - styczeń i luty.

Rakoniewicki rynek zimą lat 70-tych

Rakoniewicki rynek zimą - lata 70-te XX wieku. | fot. zbiory D.Wajs

W Polsce zamknięto większość szkół, kin, teatrów i muzeów. Wstrzymywano lub ograniczano produkcję w fabrykach, tak z powodu braku energii elektrycznej, paliw i ciepła, jak i z powodu braku pracowników, z których wielu nie mogło dojechać do pracy. Panował silny mróz, opady śniegu były bardzo znaczne, a codziennie na wiele godzin wyłączano prąd. Zaopatrzenie sklepów, które także przy sprzyjającej pogodzie było w tamtych czasach bardzo słabe, jeszcze bardziej zostało ograniczone, tak, że brakowało podstawowych artykułów.

Fale śnieżyc, które wystąpiły na początku stycznia i na początku lutego, niemal zupełnie sparaliżowały transport drogowy i kolejowy, zwłaszcza w południowej części kraju.

Najniższą temperaturę (–38 st. C) zanotowano 28 lutego w Jabłonce (wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie nowotarskim, w gminie Jabłonka).

Rakoniewicki rynek zimą

Rakoniewicki rynek zimą – lata 80-te XX wieku. | fot. zbiory D.Wajs

W Rakoniewicach temperatura spadała do -25 st. C. Klasy ogrzewane piecami kaflowymi nie były w stanie ogrzać pomieszczeń. Bywały dni, że uczniowie i nauczyciele siedzili w klasach w płaszczach i rękawiczkach. Jeśli temperatura w klasie była poniżej +5 st. C lekcje zostały zawieszone. Zarządzeniem władz wojewódzkich dwa razy zawieszono zajęcia szkolne. Było to w dniach 21-26.01.1963 r. i 02-13.02.1963 r. Mrozom towarzyszyły wielkie opady śniegu. Prawie metrowa warstwa śniegu pokrywała ziemię. Tunel wykopany w śniegu na ul.Kościelnej prowadził do szkoły nr 1 (tzw. „czerwona szkoła” przy ul.Nowotomyskiej).

Źródła


Komentarze

Czytaj nasze portale
×
Wyszukaj w HistoriaRakoniewic.pl
×